[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 4، شماره 3 - ( پاییز 1391 ) ::
جلد 4 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
ضرورت و اهمیت نقش هلال‌احمر در حوادث و بلایای طبیعی در مدیریت بحران
حسین صمدی میارکلایی*، عباس بابایی، حمزه صمدی میارکلایی
چکیده:   (2752 مشاهده)

مقدمه
ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺣﺎﺩﺛﻪﺍﻯ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻃﻮﺭﻃﺒﻴﻌﻲ ﻳﺎ ﺑﻪ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺑﺸﺮ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻧﺎﮔﻬﺎﻧﻲ ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ می‌ﺁﻳﺪ و ﺑﺮﺍﻱ ﺑﺮﻃﺮﻑ‌ﻛﺮﺩﻥ ﺁﻥ ﻧﻴﺎﺯ ﺑﻪ ﺍﻗﺪﺍﻣﺎﺕ ﺍﺿﻄﺮﺍﺭﻱ، ﺍﺳﺎﺳﻲ ﻭ ﻓﻮﻕﺍﻟﻌﺎﺩه می‌باﺷﺪ. ﺑﺤﺮﺍﻥ ﻳﻚ ﻣﻔﻬﻮﻡ ﭼﻨﺪ ﺑﻌﺪﻱ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﺎ ﺗﻐﻴﻴﺮﺍﺕ ﻋﻤﺪﻩ ﺩﺭ محیط فیزﻳﻜﻲ ﻭ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻭ ﭘﻴﺎﻣﺪﻫﺎﻱ ﺍﻧﺴﺎﻧﻲ ﻏﻢ¬ﺍﻧﮕﻴﺰ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﻣﻰﺷﻮﺩ. ﻧﺘﺎﻳﺞ ﻣﻄﺎﻟﻌﺎﺕ گذشته مؤﻳﺪ ﺍﻳﻦ ﻣﻄﻠﺐ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ بحران ﻣﺴﺘﻠﺰﻡ ﺗﺪﻭﻳﻦﺭﻭﺵ ﻭ ﻳﺎ ﭼﺎﺭﭼﻮﺏ ﻛﻠﻲ ﺍﺳﺖ و با ﻃﺮﺍﺣﻲ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﺭﻳﺰﻯ ﺩﺭﺳﺖ ﻭ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻭ ﺁﻣﺎﺩﮔﻲﻫﺎﻯ ﻗﺒﻠﻲ ﻣﻰﺗﻮﺍﻥ ﺗﺎ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺯﻳﺎﺩﻱ از خساﺭﺕ ﻭ ﻣﺪﺕ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﺤﺮﺍﻥﻫﺎﻱ ﺑﺰﺭگ ﻛﺎﺳﺖ. ﺑﺪﻭﻥ ﺗﺮﺩﻳﺪ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥﻫﺎی بزرگی چون هلال‌احمر با افزایش میزان آمادگی در ﺭﻭﻳﺎﺭﻭیی با ﺑﺤﺮﺍﻥﻫﺎ، در برخورد با آن، آسیب‌های ناشی از بحران را به حداقل می‌رسانند. هدف از تدوین مقاله حاضر بررسی ظرفیت¬ها، توان، نقش و آمادگی جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران در برابر حوادث و بلایایی طبیعی و سوانح می¬باشد، که در این مجال با تعاریفی از مدیریت بحران آغاز و در ادامه عواملی چون ظرفیت¬ها، توان و نقش جمعیت هلال‌احمر در مراحل مدیریت بحران مورد مداقه قرار گرفته و در پایان نیز به جمع‌بندی و ارائه پیشنهادات پرداخته شده است.ﺭﻭﺵ ﻭ ﻳﺎ ﭼﺎﺭﭼﻮﺏ ﻛﻠﻲ ﺍﺳﺖ و با ﻃﺮﺍﺣﻲ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﺭﻳﺰﻯ ﺩﺭﺳﺖ ﻭ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻭ ﺁﻣﺎﺩﮔﻲﻫﺎﻯ ﻗﺒﻠﻲ ﻣﻰﺗﻮﺍﻥ ﺗﺎ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺯﻳﺎﺩﻱ از خساﺭﺕ ﻭ ﻣﺪﺕ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﺤﺮﺍﻥﻫﺎﻱ ﺑﺰﺭگ ﻛﺎﺳﺖ. ﺑﺪﻭﻥ ﺗﺮﺩﻳﺪ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥﻫﺎی بزرگی چون هلال‌احمر با افزایش میزان آمادگی در ﺭﻭﻳﺎﺭﻭیی با ﺑﺤﺮﺍﻥﻫﺎ، در برخورد با آن، آسیب‌های ناشی از بحران را به حداقل می‌رسانند. هدف از تدوین مقاله حاضر بررسی ظرفیت¬ها، توان، نقش و آمادگی جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران در برابر حوادث و بلایایی طبیعی و سوانح می¬باشد، که در این مجال با تعاریفی از مدیریت بحران آغاز و در ادامه عواملی چون ظرفیت¬ها، توان و نقش جمعیت هلال‌احمر در مراحل مدیریت بحران مورد مداقه قرار گرفته و در پایان نیز به جمع‌بندی و ارائه پیشنهادات پرداخته شده است.

ﺭﻭﺵ ﻭ ﻳﺎ ﭼﺎﺭﭼﻮﺏ ﻛﻠﻲ ﺍﺳﺖ و با ﻃﺮﺍﺣﻲ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪﺭﻳﺰﻯ ﺩﺭﺳﺖ ﻭ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻭ ﺁﻣﺎﺩﮔﻲﻫﺎﻯ ﻗﺒﻠﻲ ﻣﻰﺗﻮﺍﻥ ﺗﺎ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺯﻳﺎﺩﻱ از خساﺭﺕ ﻭ ﻣﺪﺕ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﺤﺮﺍﻥﻫﺎﻱ ﺑﺰﺭگ ﻛﺎﺳﺖ. ﺑﺪﻭﻥ ﺗﺮﺩﻳﺪ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥﻫﺎی بزرگی چون هلال‌احمر با افزایش میزان آمادگی در ﺭﻭﻳﺎﺭﻭیی با ﺑﺤﺮﺍﻥﻫﺎ، در برخورد با آن، آسیب‌های ناشی از بحران را به حداقل می‌رسانند. هدف از تدوین مقاله حاضر بررسی ظرفیت¬ها، توان، نقش و آمادگی جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران در برابر حوادث و بلایایی طبیعی و سوانح می¬باشد، که در این مجال با تعاریفی از مدیریت بحران آغاز و در ادامه عواملی چون ظرفیت¬ها، توان و نقش جمعیت هلال‌احمر در مراحل مدیریت بحران مورد مداقه قرار گرفته و در پایان نیز به جمع‌بندی و ارائه پیشنهادات پرداخته شده است.

واژه‌های کلیدی: مدیریت بحران، جمعیت هلال‌‌احمر، بحران، بلایای طبیعی
متن کامل [PDF 252 kb]   (401 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پژوهشی
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Samadi Miarkolaei, H, babaei A, Samadi Miarkolaei, H. The importance of the role of Islamic Republic of Iran Red Crescent society in deal with natural disasters & events in crisis management. 3. 2012; 4 (3)
URL: http://jorar.ir/article-1-133-fa.html

صمدی میارکلایی حسین، بابایی عباس، صمدی میارکلایی حمزه. ضرورت و اهمیت نقش هلال‌احمر در حوادث و بلایای طبیعی در مدیریت بحران. فصلنامه علمی پژوهشی امدادونجات. 1391; 4 (3)

URL: http://jorar.ir/article-1-133-fa.htmlدوره 4، شماره 3 - ( پاییز 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی پژوهشی امداد و نجات Quarterly Scientific Journal of Rescue and Relief
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3903