دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1395 )                   جلد 7 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pourkarimi J. Presenting a public education model for Iranian Red Crescent society: a comprehensive and systemic approach. jorar 2016; 7 (4)
URL: http://jorar.ir/article-1-234-fa.html
پورکریمی جواد. ارائه مدل آموزش همگانی جمعیت هلال‌احمر: رویکردی جامع و سیستمی. فصلنامه علمی پژوهشی امداد و نجات. 1395; 7 (4)

URL: http://jorar.ir/article-1-234-fa.html


چکیده:   (3397 مشاهده)

مقدمه: آموزش همگانی به عنوان یکی از مهم‌ترین روش­های پیشگیری و مقابله با حوادث طبیعی تلقی می‌شود. از این‌رو، ترسیم مدلی برای طراحی و اجرای این آموزش­ها اهمیت زیادی دارد، تحقیق حاضر با این هدف اجرا شده است.

روش: پژوهش از نظر هدف کاربردی و از نظر نحوۀ گردآوری داده­ها ترکیبی بود. ابزار در بخش کیفی اسناد و مدارک سازمانی، مصاحبۀ نیمه‌ساختاریافته و گروه­های کانونی و در بخش کمّی پرسشنامه بود. جامعۀ آماری را خبرگان، مطلعان آموزش همگانی، مدیران و برنامه­ریزان جمعیت تشکیل دادند. نمونه‌گیری از نوع هدفمند و حجم نمونه تا آنجا ادامه یافت که داده­ها به اشباع نظری برسند.

برای اعتبارسنجی مدل، 17 نفر از مشارکت‌کنندگان به پرسشنامه پاسخ دادند. روایی در بخش کیفی از نوع بررسی توسط مشارکت­کنندگان و در بخش کمّی از نوع روایی محتوایی استفاده شد. پایایی از نوع ضریب آلفای کرونباخ بود که میزان آن 98/0 محاسبه شد.

یافته­ها: آموزش همگانی در زمینۀ سازمانی، قوانین و مقررات، ساختار و فرایند دارای آسیب است. همچنین مدل آموزش همگانی مبتنی بر مؤلفه­های همچون نیازسنجی، طراحی، اجرا، ارزشیابی و مکانیزم­های انگیزشی و در دو بخش آموزش حضوری و غیرحضوری قابل ارائه است. اعتبارسنجی با استفاده از آزمون t تک­گروهی نشان داد، الگوی آموزش حضوری (,p>0.05 25/0 =t) و آموزش غیرحضوری (,p>0.05 17/0- =t) از ملاک مورد نظر (اعتبار) لازم برخوردار بود.

نتیجه­گیری: بر اساس نتایج، الگویی جامع، کل­گرا و سیستماتیک برای آموزش همگانی در دو بخش حضوری و غیرحضوری قابل ارائه است و برای اثربخشی آموزش­ها باید به زیرسیستم‌­هایی همچون نیازسنجی، طراحی، اجرا، ارزشیابی و مکانیزم­های انگیزشی توجه کرد.

متن کامل [PDF 580 kb]   (1230 دریافت)    
گزارش کوتاه یا نامه ها : پژوهشي | موضوع مقاله: حمایت روانی در سوانح

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایگاه عمومی نشریات یکتاوب می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | http://www.journalsystem.ir/demo5

Designed & Developed by : Yektaweb