دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1395 )                   جلد 7 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bagheri Z, Hodaei A, Mafi F. Study and analysis of obstacles and difficulties of prehospital care in an old urban texture based on SWOT technique (case study: district 11 of Tehran municipality. jorar 2016; 7 (4)
URL: http://jorar.ir/article-1-249-fa.html
باقری زینب، هدایی علی اصغر، مافی فرزاد. مطالعه و تحلیل موانع و مشکلات امدادرسانی در بافت فرسودۀ شهری بر پایۀ تکنیک SWOT (مطالعۀ موردی: منطقۀ 11 شهرداری تهران). فصلنامه علمی پژوهشی امداد و نجات. 1395; 7 (4)

URL: http://jorar.ir/article-1-249-fa.html


چکیده:   (3672 مشاهده)

مقدمه: کلان شهر تهران بافت­های فرسوده زیادی دارد که به نظر می­رسد به هنگام وقوع هر حادثه­ای، امدادرسانی در آن با موانع و مشکلاتی همراه باشد. منطقۀ 11 شهرداری تهران به دلیل ویژگی‌های خاص بافت فرسوده و تجارب مطالعاتی نگارندگان به عنوان مطالعۀ موردی برای این پژوهش در نظر گرفته شده است. پژوهش حاضر در پی آن است تا با شناسایی و تحلیل این مشکلات راهبردها و پیشنهاداتی را برای رفع آنها ارائه کند.

روش: در این پژوهش، از روش تحلیل راهبردی سوات (SWOT) و از نظر هدف کاربردی است. ابزار گردآوری اطلاعات پرسش­نامه است که روایی و پایایی آن به ترتیب با نظرخواهی از متخصصان امر و محاسبۀ آلفای کرونباخ (8/0) تأیید شد. جامعۀ آماری پژوهش تمامی امدادگران سازمان آتش‌نشانی و افراد عادی منطقۀ 11 شهرداری تهران بود. براساس سرشماری سال 1390، جمعیت کل منطقۀ 11 شهرداری تهران 288884 بوده است. حجم نمونۀ پژوهش 120 نفر بود که از این تعداد 30 امداد­گر با معرفی کارشناسان سازمان آتش‌نشانی منطقه انتخاب شدند و90 نفر از افراد عادی و کسبۀ ساکن منطقۀ 11 نیز به صورت تصادفی انتخاب شدند. در این پژوهش پس از تکمیل پرسشنامه از مدل سوات، برای ارزیابی و تحلیل داده­ها استفاده گردید.

یافته­ها: با ترکیب عوامل چهارگانه در تولید استراتژی‌های WO, WT, SO, ST آنها بدین شکل رتبه­­بندی شدند. استراتژی SO با میانگین 65/3 در رتبۀ اول، استراتژی ST با میانگین 74/2 در رتبۀ دوم، استراتژی WO با میانگین 81/1 در رتبۀ سوم و استراتژی WT با میانگین 72/2 در رتبۀ چهارم قرار دارند. راهبرد قابل قبول در این منطقه، با توجه به قرارگیری در ربع اول ماتریس درونی و بیرونی، راهبرد تهاجمی است. یافته­ها نشان داد در قالب این راهبرد می­توان از نقاط قوت برای بهره­برداری از فرصت­های خارجی استفاده کرد.

 نتیجه­گیری: فرسودگی و فشردگی بافت­، معابر نامناسب، وجود اماکن مخروبه و حفاری‌ها در بافت، فرسودگی مسیرهای انتقال انرژی، تردد بیش از حد، ظرفیت سواره و پیاده در ورودی­ها از مهم‌ترین نقاط ضعف منطقه بود. از سوی دیگر با توجه به پیشینه تاریخی و ساختار اجتماعی حاکم بر محلات منطقه و نیز موقعیت جغرافیایی این منطقه، نزدیکی به مرکز شهر، داشتن پیشینه و هویت تاریخی و وجود روابط قوی همسایگی مهم‌ترین نقاط قوت منطقه است. راهبرد غالب بر ساماندهی منطقۀ 11 شهرداری تهران از نوع تهاجمیSO است و می­توان از شرایط و فرصت­های مطلوب برای از بین بردن تهدیدهای بیرونی استفاده کرد.

متن کامل [PDF 460 kb]   (2127 دریافت)    
گزارش کوتاه یا نامه ها : پژوهشي | موضوع مقاله: حمایت روانی در سوانح

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایگاه عمومی نشریات یکتاوب می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | http://www.journalsystem.ir/demo5

Designed & Developed by : Yektaweb