[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی تاب آوری اجتماعی و اقتصادی در برابر زلزله (نمونه موردی بجنورد)
نغمه جعفریان ، حسین حاتمی نژاد، محمدرضا مبهوت
دانشجو کارشناسی ارشد -
چکیده:   (242 مشاهده)
مقدمه: مدیریت بلایای طبیعی نیازمند شناخت ماهیت، ارزیابی های دقیق، برنامه ریزی وسپس ارائه راهکار مناسب           می باشد. امروزه اکثر برنامه ریزی های صورت گرفته درزمینه مدیریت زلزله به بازه زمانی حین و بعد از وقوع بحران محدود شده است و کمتر به برنامه ریزی های پیش از وقوع زلزله توجه می شود.از میان برنامه های کاهش مخاطرات می توان     تاب آوری را برنامه ای دقیق تر وموفق تر به دلیل توجه آن به ابعاد اجتماعی و اقتصادی از دیگر ابعاد قابل ارزیابی یک شهر دانست. طبق آیین نامه طراحی ساختمان شهر بجنورد واقع در استان خراسان شمالی جزء شهرهایی با آسیب پذیری زیاد     می باشد و همچنین پیشینه شهر نشان می دهد که درطول سالیان شاهد زمین لرزه های گسترده ای بوده است.
هدف از انتخاب پژوهش ارزیابی میزان تاب آوری معیارهای اجتماعی و اقتصادی شهر بجنورد همچنین شناسایی ضعف های زیر معیارهای مورد ارزیابی در پژوهش می باشد.
روش: پژوهش حاضر از نظر هدف، کاربردی و از نظر شیوه انجام ، توصیفی- تحلیلی است؛ بدین صورت که با استفاده از مطالعات کتابخانه ای کلیه تعاریف و معیارهای مورد ارزیابی مناسب شهر بجنورد استخراج گردید، سپس در روش میدانی میزان تاب آوری شهر را با استفاده از روش سلسله مراتبی و SPSS سنجیده شده است.در پایان برای سنجیدن معناداری میان تاب آوری شهر و پایداری، با استفاده از روش همبستگی پیرسون میزان معناداری در معیارهای اجتماعی و اقتصادی ارزیابی صورت پذیرفته است.
یافته ها: یافته های پژوهش نشان می دهد شهر بجنورد با وجود 3 منطقه موجود، میانگین تاب آوری اجتماعی در مناطق1، 2 و مهر به ترتیب مساوی است با 03/89% ، 04/87% ، 53/86%  و در کل شهر 67/87% می باشد؛ همچنین میانگین تاب آوری اقتصادی در مناطق1، 2 و مهر به ترتیب مساوی است با 31/49% ،  69/47% ، 59/39% و در کل شهر 50/45% می باشد.
نتیجه گیری: نتایج نشان می دهد شهر بجنورد با ضریب همبستگی در معیار اجتماعی 020/0- با  Sig 936/0 فاقد معناداری و در معیار اقتصادی با ضریب همبستگی 632/0 با Sig 005/0 دارای معناداری می باشد.
 
واژه‌های کلیدی: تاب آوری اجتماعی، تاب آوری اقتصادی، زلزله، بجنورد
متن کامل [PDF 939 kb]   (62 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


جعفریان نغمه، حاتمی نژاد حسین، مبهوت محمدرضا. ارزیابی تاب آوری اجتماعی و اقتصادی در برابر زلزله (نمونه موردی بجنورد) . 1. 1396; 9 (1)

URL: http://jorar.ir/article-1-372-fa.htmlدوره 9، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی پژوهشی امداد و نجات Quarterly Scientific Journal of Rescue and Relief
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3638