[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 9، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 9 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه هوش هیجانی و تاب آوری با راهبردهای حل مسأله دانشجویان مقطع کارشناسی رشته های امداد و نجات و امداد سوانح هلال احمر استان تهران
معصومه معصومی ، محمدرضا امیریان، مجید ضرغام حاجبی
دانشجوی دکترای تخصصی دانشگاه آزاد واحد قم
چکیده:   (42 مشاهده)
مقدمه: حل مسأله از ویژگی‌هایی است که هر فرد در زندگی فردی و شغلی با آن رو‌به‌رو می‌شود. از جمله حوزه‏هایی که افراد شاغل در آن با مسائل پیچیده‏ای دست به گریبان بوده و اشتغال در آنها نیازمند راهبردهای حل مسأله مناسب است حوزۀ مدیریت بحران و امدادونجات و به تبع آن رشته‏های تحصیلی مرتبط از قبیل امدادونجات و امدادسوانح است. هدف از تحقیق حاضر بررسی رابطۀ هوش هیجانی و تاب‏آوری با راهبردهای حل مسأله دانشجویان کارشناسی رشته‏های امدادونجات و امدادسوانح هلال‌احمر استان تهران به‌عنوان شاغلان فعلی یا آیندۀ حوزه‌های بحران و امدادونجات بوده است.
روش: تحقیق حاضر از نظر هدف، کاربردی و از نظر روش توصیفی، از نوع همبستگی بوده است. جامعۀ آماری شامل دانشجویان کارشناسی رشته‏های امدادونجات و امدادسوانح هلال‌احمر استان تهران و حجم نمونه براساس فرمول کوکران 88 نفر بوده است که به سه پرسشنامۀ تاب‏آوری کونور و دیویدسون، هوش هیجانی برادبری و گریوز و راهبردهای حل مسأله کسیدی و لانگ را تکمیل کردند. به منظور تحلیل داده‏‌ها از آزمون تحلیل رگرسیون دو متغیره استفاده شد.
یافتهها: براساس یافته‌ها، سطح هوش هیجانی، تاب‏آوری و راهبردهای حل مسأله دانشجویان مورد پژوهش در سطح مطلوب و بالاتر از میانگین قرار دارد. همچنین رابطۀ بین این متغیرها از نظر آماری معنادار (05/0 ˂p) بود و هوش هیجانی و تاب‏آوری توان تبیین تغییرات راهبردهای حل مسأله را داشتند.
بحث و نتیجه‏گیری: براساس نتایج پژوهش، حفظ وضع موجود و البته تلاش همه‌جانبۀ مراکز آموزشی سازمان هلال‌احمر و سایر ارگان‌های مرتبط با مدیریت بحران در خصوص ارتقای ویژگی‌های مربوط به عوامل انسانی برای مدیریت هر چه بهتر بحران‌ها و حوادث پیشنهاد می‌شود.
متن کامل [PDF 554 kb]   (9 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پژوهشی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


معصومی معصومه، امیریان محمدرضا، ضرغام حاجبی مجید. رابطه هوش هیجانی و تاب آوری با راهبردهای حل مسأله دانشجویان مقطع کارشناسی رشته های امداد و نجات و امداد سوانح هلال احمر استان تهران. 1. 1396; 9 (2)

URL: http://jorar.ir/article-1-405-fa.htmlدوره 9، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی پژوهشی امداد و نجات Quarterly Scientific Journal of Rescue and Relief
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3729