[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 10، شماره 2 - ( "تاریخ انتشار 98/1/21" 1397 ) ::
جلد 10 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش آموزشهای همگانی جمعیت هلال احمر در مدیریت بحران شهری
دکتر عالمه کیخا* ، خانم زهره شهرکی، دکتر ابراهیم حدادی، اقای محسن نوری دلاور
چکیده:   (23 مشاهده)
مقدمه: با توجه به اینکه وقوع بحران امری اجتناب‌ناپذیراست، لذا باید با سیاستی جامع و برنامه‌ریزی شده و البته همگانی، مجموعه راهبردهای آمادگی مقابله با مخاطرات را در میان شهروندان نهادینه کرد. در چنین شرایطی هر یک از شهروندان حتی اگر از توان، دانش و انگیزۀ کافی برای کمک به دیگران یا مشارکت در برنامه‌های گروه‌های دوام (داوطلب واکنش اضطراری) برخوردار نباشند، حداقل می‌توانند برای حفظ جان خود و اعضای خانواده پیش‌قدم شوند. از‌این‌رو، هدف پژوهش حاضر بررسی تأثیر آموزش‌های همگانی جمعیت هلال‌احمر بر مدیریت بحران شهری در شهر زاهدان می‌باشد.
روش: پژوهش حاضر از نظر هدف کاربردی و از نظر اجرا توصیفی- پیمایشی با رویکرد همبستگی است. جامعۀ آماری مورد مطالعه شامل شهروندان شهر زاهدان می‌باشند که تعداد آنها نامحدود است. برای تعیین حداقل حجم نمونه لازم، با استفاده از قاعدۀ جامعه نامحدود جدول مورگان، تعداد 384 نفر به روش تصادفی ساده به عنوان نمونه آماری انتخاب شدند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامۀ آموزش‌های همگانی پورکریمی‌(1394) و مدیریت بحران جهرمی ‌(1380) است. روایی صوری و محتوایی پرسشنامه‌ها به تأیید صاحب‌نظران رسید و روایی سازه از طریق تحلیل عاملی تأییدی و نرم‌افزار آموس تأیید شد. پایایی پرسشنامه‌ها نیز با استفاده از آزمون آلفای کرونباخ برابر با 96/0 و 93/0 محاسبه شد. برای تجزیه‌وتحلیل داده­های جمع‌آوری شده نیز از نرم‌افزار 20-SPSS در دو سطح آمار توصیفی (فراوانی، درصد، میانگین و انحراف معیار) و استنباطی (آزمون کولموگروف اسمیرنوف و همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه) استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که آموزش‌های همگانی جمعیت هلال‌احمر بر مدیریت بحران شهری تأثیر دارد و از بین مؤلفه‌های آموزش همگانی مؤلفه مکانیزم‌های انگیزشی بیشترین تأثیر و مؤلفه‌های طراحی و ارزشیابی بر مدیریت بحران شهری تأثیری ندارد.
واژه‌های کلیدی: آموزش‌های همگانی، جمعیت هلال احمر، مدیریت بحران شهری.
متن کامل [PDF 1239 kb]   (11 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پژوهشی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

keikha A. The role of Public education of Red Crescent Society In urban crisis management. 3. 2018; 10 (2)
URL: http://jorar.ir/article-1-434-fa.html

کیخا عالمه، شهرکی زهره، حدادی ابراهیم، نوری دلاور محسن. نقش آموزشهای همگانی جمعیت هلال احمر در مدیریت بحران شهری. فصلنامه علمی پژوهشی امدادونجات. 1397; 10 (2)

URL: http://jorar.ir/article-1-434-fa.htmlدوره 10، شماره 2 - ( "تاریخ انتشار 98/1/21" 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی پژوهشی امداد و نجات Quarterly Scientific Journal of Rescue and Relief
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3858