[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 10، شماره 2 - ( "تاریخ انتشار 98/1/21" 1397 ) ::
جلد 10 شماره 2 صفحات 101-114 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تأثیر رهبری آزادمنشانه بر مدیریت بحران با تأکید بر آموزش و بهسازی کارکنان (مطالعۀ موردی: جمعیت هلال‌احمر استان آذربایجان غربی)
کمال آفانی*، پرشنگ خلکانی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد
چکیده:   (492 مشاهده)
مقدمه: هر بحرانی به مدیریت و رهبری نیاز دارد و یکی از انواع سبک‌های رهبری، رهبری آزادمنشانه است که تلاش می‌کند تا با ظهور هم‌زمان، رشد تخصصی کارکنان و بهبود کاری را افزایش داده و از طریق ترکیب گروه‌های کاری و اجتماعی، مشارکت و تصمیم‌گیری و رفتار اخلاقی و دلسوزانه به توسعۀ سازمان کمک کند. یکی از این مؤلفه‌ها، آموزش و بهسازی است. آموزش بر تعالی تمرکز دارد و با دانش، مهارت‌ها و نگرشی ارتباط دارد که افراد به آن نیاز دارند تا شغل فعلی خود را به شیوۀ معمول و با سطح مسئولیت‌های موجود انجام دهند. در این پژوهش، بررسی تأثیر رهبری آزادمنشانه بر مدیریت بحران با تأکید بر آموزش و بهسازی کارکنان در شعب جمعیت هلال‌احمر استان آذربایجان غربی بررسی می‌شود.
روش‌: پژوهش حاضر از نوع توصیفی- کاربردی و جامعۀ آماری نیز تمامی کارکنان شعب جمعیت هلال‌احمر استان آذربایجان غربی (262 نفر) می‌باشند که از این تعداد 159 نفر طبق فرمول کوکران به عنوان نمونه انتخاب شدند. برای جمع‌آوری اطلاعات از سه پرسشنامۀ محقق‌ساخته رهبری آزادمنشانه، آموزش و بهسازی کارکنان و مدیریت بحران استفاده شد. برای تعیین روایی و اعتبار پرسشنامه از روایی سازه‌ای و ضریب آلفای کرونباخ استفاده شد. داده‌ها، با بهره‌گیری از شیوه‌های آمار توصیفی از قبیل فراوانی، فراوانی تجمعی و نسبی و میانگین اطلاعات تحلیل شدند. در بخش آمار استنباطی نیز از آزمون تحلیل واریانس چند متغیرۀ مانوا و ضریب همبستگی رگرسیون گام به گام استفاده شد.
یافته‌ها: براساس یافته‌ها، روابط بین متغیرهایی چون تفکر سیستمی، دستیابی به اهداف، کمک به افراد و تیم‌ها، نمونه‌ای برای دیگران، آزادی بخشیدن، تشویق و حمایت‌ها، روابط بر پایه اعتماد و مدیریت بحران با آموزش و بهسازی کارکنان معنا‌دارست.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج، بین مؤلفه‌های رهبری آزادمنشانه، آزادی بخشیدن بیشترین تأثیر را بر مدیریت بحران با تأکید بر آموزش و بهسازی کارکنان دارد. در ادامه، مؤلفه‌های نمونه‌ای برای دیگران، دستیابی به اهداف، روابط بر پایه اعتماد و کمک به افراد و تیم‌ها به ترتیب بیشترین مقدار بتا و بیشترین تأثیر را بر مدیریت بحران دارند. 
واژه‌های کلیدی: رهبری آزامنشانه، مدیریت بحران، آموزش و بهسازی
متن کامل [PDF 427 kb]   (177 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پژوهشی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Investigating the impact of freedom-thinking leadership on crisis management with emphasis on staff training and improvement (case study: Red Crescent Society of West Azarbaijan province) . 3. 2018; 10 (2) :101-114
URL: http://jorar.ir/article-1-471-fa.html

آفانی کمال، خلکانی پرشنگ. بررسی تأثیر رهبری آزادمنشانه بر مدیریت بحران با تأکید بر آموزش و بهسازی کارکنان (مطالعۀ موردی: جمعیت هلال‌احمر استان آذربایجان غربی) . فصلنامه علمی پژوهشی امدادونجات. 1397; 10 (2) :101-114

URL: http://jorar.ir/article-1-471-fa.htmlدوره 10، شماره 2 - ( "تاریخ انتشار 98/1/21" 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی پژوهشی امداد و نجات Quarterly Scientific Journal of Rescue and Relief
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3937