[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 10، شماره 1 - ( 11-1397 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه صداقت رهبری بر خستگی عاطفی‌کارکنان با نقش میانجی رهبری اخلاقی در جمعیت هلال احمر سمنان
عباسعلی رستگار، محسن فرهادی نژاد، محمد کشاورز*
دانشگاه سمنان
چکیده:   (205 مشاهده)
مقدمه: خستگی عاطفی نیروهای امدادی یکی از موضوعات مهم در حوزۀ جمعیت هلال‌احمر است. لذا در این پژوهش هدف آن است که رابطۀ صداقت رهبری بر خستگی عاطفی نیروهای امدادی با نقش میانجی رهبری اخلاقی را بررسی شود.
روش: این مطالعه از لحاظ هدف، کاربردی از نوع توصیفی- پیمایشی است. جامعۀ آماری آن نیز 120 نفر از کارکنان جمعیت هلال‌احمر  شهر سمنان است که با استفاده از فرمول نمونهگیری کوکران انتخاب شدند. برای جمعآوری اطلاعات از پرسشنامه 25 گویه­ای مبتنی بر طیف لیکرت استفاده شد. به منظور برازش پایایی، آلفای کرونباخ استفاده شد که در تمام سازه­های این پژوهش بیشتر از 7/0 است.­ برای تجزیه‌وتحلیل داده­های تحقیق از مدل‌سازی معادلات ساختاری استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج حاکی از آن است که صداقت رهبری بر رهبری اخلاقی تأثیر مثبت و معناداری دارد. همچنین نتایج پژوهش اثر منفی و معنادار رهبری اخلاقی و صداقت رهبری را بر خستگی عاطفی نیروی­های امدادی تأیید می­کند و اینکه رهبری اخلاقی رابطۀ میان صداقت رهبری و خستگی عاطفی نیروهای امدادی را میانجی­گری می­کند.
نتیجه­ گیری: با توجه به اینکه نیروهای امدادی در جمعیت هلال‌احمر  با ماهیت شغلی دشوار مواجه هستند، صداقت داشتن در رهبری می­تواند عامل مؤثری در کاهش میزان خستگی عاطفی آنها تلقی شود. در صورتی که مدیران جمعیت هلال‌احمر  رفتاری صادقانه از خود نشان دهند و از سبک رهبری اخلاقی استفاده کنند، از میزان خستگی عاطفی نیروهای امدادی نیز کاسته می‌شود. این پژوهش برای اولین بار تلاش کرد صداقت رهبری و تأثیر آن بر رهبری اخلاقی و خستگی عاطفی نیروهای امدادی را مورد سنجش قرار دهد
واژه‌های کلیدی: صداقت رهبری، خستگی عاطفی نیروهای امدادی، رهبری اخلاقی، جمعیت هلال‌احمر
متن کامل [PDF 539 kb]   (57 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پژوهشی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

rastgar A, farhadi nejad M, keshavarz M. Investigating the relationship between leadership integrity on emotional exhaustion of relief workers with mediating role of ethical leadership in Semnan Red Crescent Society . 3. 2019; 10 (1)
URL: http://jorar.ir/article-1-498-fa.html

رستگار عباسعلی، فرهادی نژاد محسن، کشاورز محمد. بررسی رابطه صداقت رهبری بر خستگی عاطفی‌کارکنان با نقش میانجی رهبری اخلاقی در جمعیت هلال احمر سمنان. فصلنامه علمی پژوهشی امدادونجات. 1397; 10 (1)

URL: http://jorar.ir/article-1-498-fa.htmlدوره 10، شماره 1 - ( 11-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی پژوهشی امداد و نجات Quarterly Scientific Journal of Rescue and Relief
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3877