منوی اصلی
نظرسنجی

عنوان مقاله . ارزش‌گذاری پولی و تحلیل هزینه منفعت فعالیت‌های داوطلبانه به روش «حسابداری ارزش و سرمایه‌گذاری داوطلبی»
نوع مقاله : آموزشی
موضوع مقاله : آموزشی
نویسندگان : 1: حامد صدیقی خویدک
 
چکیده :

مقدمه: فعالیت‌های داوطلبانه‌ از جمله فعالیت‌هایی هستند که منافع اقتصادی و اجتماعی زیادی برای کشور دارد اما ارزش اقتصادی آن به دلیل داوطلبانه بودن کار، نادیده گرفته می‌‌شود. هدف از این تحقیق مروری بر روش های ارزش‌گذاری اقتصادی کار داوطلبانه، مقایسه دو روش متفاوت هزینه فرصت و هزینه جایگزینی ارزش‌گذاری پولی فعالیت داوطلبانه هم از نظر مفهومی و هم از نظر میدانی می‌باشد و هم چنین در کنار ارزش‌گذاری پولی فعالیت داوطلبی، به تحلیل هزینه منفعت اجرای طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی توسط جوانان داوطلب هلال‌احمر استان یزد نیز پرداخته می‌شود.

روش‌: برای ارزش‌گذاری پولی فعالیت‌های داوطلبانه هشت روش دستمزد جایگزین، منطبق با فراغت، قضاوت داوطلب (زمان)، جانشینی دستمزد، قضاوت داوطلب بر اساس وظیفه، قضاوت سرپرست، هزینه کالای مشابه و قضاوت بهره‌مند شناسایی شدند که در این مطالعه دو روش استفاده شد. هم چنین برای تحلیل هزینه منفعت از تکنیک «حسابداری ارزش و سرمایه گذاری داوطلبی» استفاده شد که روشی پذیرفته شده برای سازمان‌های داوطلبانه در سطح جهان از جمله فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر است.

یافته‌ها: در این مطالعه یافته شد که فعالیت داوطلبانه 1574 همیار نوروزی در استان یزد، به روش دستمزد جایگزین 938 میلیون ریال ارزش‌گذاری می‌شود و در صورت ارزش‌گذاری به روش جانشینی دستمزد، معادل پولی این فعالیت داوطلبانه مبلغ 2268713232 ریال خواهد بود. هم چنین جمعیت هلال‌احمر استان یزد برای این تعداد داوطلب مبلغ 212800000 ریال هزینه (ایاب و ذهاب و غذا) کرده است.

بحث و نتیجه‌گیری: با استفاده از تکنیک هزینه منفعت «حسابداری ارزش و سرمایه‌گذاری داوطلبی» در صورتی که ارزش‌گذاری به روش دستمزد جایگزین باشد نرخ ویوا نشان می‌دهد به ازای هر ریالی که جمعیت هلال‌احمر استان یزد در طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی بر پروژه داوطلبی هزینه کرده، بیش از 4 ریال عایدش شده است و در صورت ارزش‌گذاری به روش جانشینی دستمزد، نزدیک به 11 ریال عاید جمعیت هلال‌احمر استان یزد شده است، لذا طرح داوطلبانه ایمنی و سلامت مسافران نوروزی طرحی بسیار موفق و از نظر اقتصادی به صرفه برای جمعیت هلال‌احمر و هم چنین دولت بوده است چرا که نسبت به هزینه صورت گرفته، عایدی بالایی داشته به این معنا که فعالیت بسیار زیاد و گسترده‌ای بدون هزینه نیروی انسانی صورت گرفته است.

چکیده انگلیسی:

 
کلید واژه :
خروجی به XML

کلیه حقوق برای فصلنامه علمی امداد و نجات محفوظ است Quarterly Scientific Journal of Rescue & Relief
Powered by AlgoPars Software Co.Last update : 1393/04/10