[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1393 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مهم‌ترین موانع مدیریت استعداد‌های داوطلبان از دیدگاه کارکنان سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر
فرزانه حاجی حیدری*
چکیده:   (1781 مشاهده)

مقدمه: مدیریت استعداد با هدف بهره‌وری نیروی انسانی امروزه در بسیاری از سازمان‌های موفق به کار گرفته می‌شود. توجه به این ایده، به منظور بهره‌گیری از خدمات اعضا و داوطلبان هلال‌احمر که همکاری‌های بشردوستانه ارائه می‌دهند، باعث افزایش انگیزۀ افراد برای حضور در فعالیت‌های داوطلبانه می‌شود. هدف اصلی این پژوهش شناسایی مهم‌ترین موانع مدیریت استعدادهای داوطلبان از دیدگاه کارکنان سازمان داوطلبان است.
روش: پژوهش حاضر از نظر هدف کاربردی، از نظر داده‌ها کمّی و از نظر ماهیت و نوع مطالعه از نوع پیمایشی مقطعی است که روی نمونه‌ای تصادفی به حجم 104 مورد از 240 نفر جامعۀ آماری شامل همۀ کارکنان صفی و ستادی سازمان داوطلبان استان تهران و مراکز استان‌ها انجام شده است. ابزار جمع آوری اطلاعات، پرسشنامۀ 50 سوالی محقق ساخته بود که پس از تأیید روایی صوری پرسشنامه توسط 6 نفر از متخصصان مدیریت منابع انسانی و مدیران ستادی سازمان داوطلبان و تعیین مقدار پایایی بر اساس یک نمونۀ 35 نفری با استفاده از آلفای کرونباخ (89/0) اندازه‌گیری شد. اطلاعات به دست آمده پس از ورود در نرم‌افزار SPSS15، با استفاده از آزمون t تک نمونه‌ای و t دو گروه مستقل تجزیه و تحلیل شد. سطح معنا‌داری آزمون‌ها 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: نتایج بیانگر آن است که امتیاز همۀ شاخص‌های مدیریت استعداد از میانگین پایه کمتر و با اختلاف معنا‌دار بوده است. از دیدگاه کارکنان شرکت کننده در پژوهش، توجه به ارکان سه‌گانۀ استعداد یعنی مهارت و تخصص‌ها، قابلیت و توانایی‌های ذاتی و ایجاد فرصت برای بروز استعدادها در داوطلبان سازمان داوطلبان هلال‌احمر در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و پایین‌تر از حد متوسط است. همچنین این سازمان در توجه به پنج عامل راهبردی زمینه‌ساز در مدیریت استعداد یعنی اهداف و راهبردها، قوانین و مقررات، رویکرد مدیران، فرهنگ سازمانی و مدیریت منابع انسانی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و پایین‌تر از حد متوسط می‌باشد. دیدگاه پاسخ‌دهندگان زن و مرد در شناسایی موانع مدیریت استعدادها با هم تفاوت معناداری ندارد.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج، مواردی مانند نداشتن بانک اطلاعاتی از مهارت‌ها و تخصص‌های داوطلبان، عدم ایجاد فرصت متناسب برای بروز استعدادهای ناشناخته، نبود توجه کافی به مفاهیم مدیریت استعداد در برنامه‌ها، نبود قوانین لازم برای جذب و نگهداشت داوطلبان، ضعف فرهنگ سازمانی برای نگاه سرمایه‌ای به داوطلبان، توجه کمتر به جذب نیروی انسانی مورد نیاز از بین داوطلبان فعال از جمله مواردی است که می‌تواند مانعی برای اجرای موفق برنامه‌های مدیریت استعدادها در سازمان داوطلبان باشد.

واژه‌های کلیدی: استعداد، مدیریت استعداد، داوطلبان جمعیت هلال‌احمر
متن کامل [PDF 332 kb]   (330 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پژوهشی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Haji Heidari, PhD student in higher F. The most important barriers to volunteers’ talent management from the view of Volunteers Organization Staff . 3. 2014; 6 (3)
URL: http://jorar.ir/article-1-195-fa.html

حاجی حیدری فرزانه. مهم‌ترین موانع مدیریت استعداد‌های داوطلبان از دیدگاه کارکنان سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر. فصلنامه علمی پژوهشی امدادونجات. 1393; 6 (3)

URL: http://jorar.ir/article-1-195-fa.htmlدوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی پژوهشی امداد و نجات Quarterly Scientific Journal of Rescue and Relief
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3897