:: دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد 9 شماره 1 صفحات 46-55 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی ریسک حریق به روش FRAME و بررسی تأثیر تیم مدیریت بحران آموزش‌دیده بر سطح ریسک حریق در بیمارستان حضرت رسول‌اکرم(ص) فریدونشهر سال 1395
احسان حبیبی*، علی محمد اصلانی
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
چکیده:   (920 مشاهده)
مقدمه: بیمارستان‌ها علاوه بر اینکه دارایی­های بسیار با ارزشی هستند، نمایانگر رفاه و سلامت جوامع نیز می­باشند. تخریب یک بیمارستان یا آسیب به آن در اثر حریق، ممکن است باعث آسیب دیدن بیماران و کارکنان و سلب اعتماد مقامات محلی شود و به موجب آن خدمات سلامت به‌صورت صحیح ارائه نگردد. این تحقیق با هدف بررسی ارزیابی ریسک حریق به‌صورت کمّی و تأثیر تیم مدیریت بحران آموزش‌دیده بر سطح ریسک حریق انجام شد.
روش: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی، ابتدا با استفاده از روش ارزیابی ریسک حریق برای مهندسان (FRAME)، ریسک حریق برای 15 بخش بیمارستان حضرت رسول‌اکرم (ص) فریدونشهر محاسبه شد. تیم مدیریت بحران بیمارستان تشکیل و آموزش دیدند، بعد از آن میزان تأثیر تیم مدیریت بحران در سطح ریسک محاسبه شد. داده­ها به‌وسیله نرم­افزار SPSS-20 در سطح معنی‌داری 05/0P< با آزمون ویلکاکسون تحلیل شد.
یافته­ها: به طور میانگین، ریسک حریق ساختمان‌ها و محتویات آنها 51 /±0 57/0، ریسک حریق برای ساکنان 37 /±2 60/4 و ریسک حریق فعالیت‌‌ها 56 /±1 81/1 بود. با توجه به حد غیرقابل قبول در روش FRAME، ریسک حریق فعالیت‌‌ها و ساکنان در محدوده غیر قابل قبول نامطلوب بود. وجود تیم مدیریت بحران آموزش‌دیده، ریسک حریق را به‌طور متوسط 04/31 درصد کم کرده ­بود و این تأثیر در کاهش ریسک حریق معنی­دار بود. (05/0P<)
نتیجه­گیری: با توجه به وضعیت نامطلوب ایمنی حریق در بیمارستان مورد مطالعه، در صورت ایجاد و سازمان‌دهی تیم مدیریت بحران در بیمارستان می‌توان تا حد نسبتاً زیادی ریسک حریق را کاهش داد
واژه‌های کلیدی: حریق، ریسک، ارزیابی ریسک، بیمارستان
متن کامل [PDF 942 kb]   (627 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: پژوهشی


XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها