:: دوره 9، شماره 4 - ( 10-1396 ) ::
جلد 9 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
ریز پهنه آسیب پذیری شهرها در مقابل خطر سیلاب (نمونه موردی :شهر تبریز)
دکتر محمد حسن یزدانی، خانم معصومه قاسمی، آقای محمدعلی سالکی ملکی*
دانشگاه تبریز
چکیده:   (87 مشاهده)
مقدمه:وقوع سیلاب و طغیان رودخانه یکی از فرآوان ترین و مهم ترین مخاطرات محیطی است که می تواند به خسارت شدیدی از قبیل مرگ و میر  منجر شده و آثار اقتصادی و اجتماعی طولانی مدتی را بر جای گذارد و ممکن است باعث تخریب املاک،ایجاد اخلال در نظام ارتباطی و شستن زمین های کشاورزی شود. وقوع شهر تبریز در حوزه آبریز دریاچه ارومیه،موقعیت دشتی آن و عبور  دو رودخانه اصلی آجی و قوری چای از بافت شهر باعث شده چندین بار در طول تاریخ سیلاب های ویرانگر در آن رخ داده ویرانی های زیادی را به جای بگذارد.
روشها:
این تحقیق با رویکردی توصیفی-تحلیلی در صدد توصیف شرایط جغرافیایی شهر تبریز و تحلیل نحوه رفتار ان در مقابل سیلاب های شهری است .مدل منتخب جهت ارزش گذاری معیار های تحقیق مدل تاپسیس-فازی و نرم افزار منتخب نرم افزار ARC GIS 10.3  است .
یافته ها:پس از بررسی ادبیات تحقیق و تحقیقات انجام یافته در این زمینه 5 معیار به عنوان معیار های اصلی تحقیق انتخاب شد سپس با استفاده از مدل تاپسیس-فازی فاصله از ایده آل های مثبت و منفی برای معیار های تعئین شد و در نهایت طبقه بندی مکانی معیار ها با استخراج نقشه  هر یک از معیار های به انجام رسید .
نتیجه گیری: بر اساس نقشه نهابی که نشان دهنده پهنه های آسیب پذیر شهر تبریز در مقابل خطر سیلاب است 6 درصد محدوده شهر در پهنه خطر بسیار بالا است که این مساحت جمعیتی بالغ بر 91277 نفر را در خود جای دارد .با احتساب محدوده های خطر بسیار بالا تا خطر متوسط می توان گفت 33 درصد  از محدوده شهر   46 درصد از جمعیت شهر در معرض خطر سیلاب قرار دارند که این مطلب نشان می دهد نواحی با خطر بالای سیلاب مراکز تجمع جمعیتی و مناطق پرتراکم شهر هستند
 
متن کامل [PDF 1013 kb]   (45 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي


XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 4 - ( 10-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها