:: دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 27-47 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تطبیقی برنامۀ درسی آموزش مدیریت امداد سوانح درآموزش عالی ایران و ایالات متحده از دیدگاه جهانی- بومی
مرجان جوانبخش، پروین شفیعی مقدم* ، سید امیرحسین سرکشیکیان، کتایون جهانگیری
مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران
چکیده:   (1818 مشاهده)
مقدمه: آموزش به‌عنوان مهم‌ترین عامل، کم‌هزینه‌ترین و کوتاه‌ترین زمان و مسیر برای پرورش نیروی انسانی در مدیریت مؤثر و بهینه سوانح است. هدف از پژوهش حاضر تطبیق برنامۀ درسی رشتۀ مدیریت سوانح طبیعی و انسان‌ساخت در ایران و مدیریت اضطراری و بلایا در ایالات متحده است.
روش: این پژوهش به روش توصیفی- تحلیلی براساس شیوۀ بردی[1] انجام گرفته، داده‌ها از پایگاه‌‌های اطلاع‌رسانی رسمی ملّی و بین‌المللی و مستندات آموزش عالی کشور گردآوری شده است. برنامه‌ریزی درسی رشته‌‌های فوق در مقطع کار‌‌شناسی در مؤسسه آموزش عالی هلال ایران و دو دانشگاه Upper Iowa وAmerican Public  در ایالات متحده مقایسه، تحلیل و بر مبنای آن پیشنهاداتی ارائه شد.
یافته‌ها: با توجه به نتایج، موضوعات برنامه‌ریزی درسی در حیطه‌‌های علوم پایه، مدیریت عمومی،‌ علوم اجتماعی و ارتباطات، علوم طبیعی و سوانح، علوم مدیریت بحران در ایران در مقاطع کاردانی و کارشناسی و گرایش‌های طبیعی وانسان‌ساخت برای تمامی مراکز ارائه‌دهنده و فراگیران ثابت و بدون تغییر و مبتنی بر نیاز بومی است. در دو دانشگاه مورد مطالعۀ ایالات متحده در هر دو گرایش هنر و علوم، موضوعات برنامه‌ریزی درسی در حیطه‌‌های فوق، متفاوت، اختیاری واز قابلیت انعطاف بالایی برخوردارست.
بحث و نتیجه‌گیری: موضوعات برنامه‌ریزی و محتوای دروس در هر دو مقطع و دو گرایش مذکور، مطابق با الگوی جهانی مدیریت بحران و با تأکید بر نیاز‌های بومی سوانح طبیعی و انسان‌ساخت ایران است. برای پوشش کامل نیاز‌های کشور استفاده از دروس اختیاری متنوع، منعطف، متناسب با نیاز فراگیران شاغل در نهاد‌های گوناگون و طراحی رشته‌‌های جدید با توجه به تنوع سوانح کشور پیشنهاد می‌شود.
 
[1] Beredy
واژه‌های کلیدی: مطالعات تطبیقی، برنامۀ درسی جهانی، مدیریت سوانح، آموزش عالی
متن کامل [PDF 1068 kb]   (323 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پژوهشی


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها