:: دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) ::
جلد 8 شماره 3 صفحات 56-69 برگشت به فهرست نسخه ها
مکان‌یابی بیمارستان با رویکرد پدافند غیرعامل
مسعود فردوسی ، محمد مسعود، سیروس ندری فتح‌آباد
مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد سلامت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
چکیده:   (1732 مشاهده)
مقدمه: بیمارستان به‌عنوان بازوی مهم ارائه خدمات بهداشتی- درمانی، اولین سطح ارجاع خدمات درمانی در بحران محسوب می‌شود که مکان‌یابی نامناسب آن، ضررهای اقتصادی و جانی غیرقابل جبرانی را به دنبال دارد. باتوجه به اهمیت این کاربری‌ها در زمان بحران، ضرورت توجه به اصول و ضوابط مناسب مبتنی بر رویکرد پدافند غیرعامل در مکان‌یابی و طراحی آنها اهمیتی دو برابر می‌یابد. هدف این تحقیق مشخص نمودن موارد مهم در مکان‌یابی بیمارستان‌ها با رویکرد پدافند غیرعامل است.
 
 
 
روش: این مقاله یک مطالعۀ مروری است که از روش کتابخانه‌ای و جستجوی اینترنتی از بانک‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی، سایت مجلات تخصصی مرتبط با پدافند غیرعامل و مکان‌یابی بیمارستان و ... استفاده ‌شده است.
یافته‌ها: براساس یافته‌ها، محل‌های استقرار بیمارستان باید امن بوده و در کنار کاربری‌های سازگار قرار گیرد و از کاربری‌های ناسازگار فاصله داشته باشد. از موارد قابل‌توجه در مکان‌یابی بیمارستان با رویکرد پدافند غیرعامل می‌توان به امن بودن مکان بیمارستان (دوری از مراکز خطرآفرین)، دسترسی به مسیرهای تندرو و مترو، نزدیکی به مناطق پرجمعیت، پراکندگی در سطح شهر، نزدیکی به فضاهای سبز و مکان‌های باز و مراکز آتش‌نشانی و دور بودن از گسل‌ها و رودخانه‌ها اشاره کرد.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان می‌دهد که یکی­از مهم‌ترین عوامل موفقیت یک مرکز درمانی، موقعیت آن است. لذا برای تعیین موقعیت بیمارستان به‌منظور پاسخگویی در مواقع بحرانی، مکان آن باید طوری انتخاب شود که در زمان رخداد حوادث طبیعی و انسان‌ساخت دچار کمترین آسیب شده، دسترسی مردم آسیب‌دیده به آن آسان و قابلیت گسترش داشته باشد.
واژه‌های کلیدی: مکان‌یابی، بیمارستان، پدافند غیرعامل، بلایا، ایران
متن کامل [PDF 690 kb]   (515 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پژوهشی


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها