:: دوره 9، شماره 3 - ( 5-1396 ) ::
جلد 9 شماره 3 صفحات 87-100 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان آمادگی جمعیت هلال احمراستان اصفهان برای استقرار مدیریت کیفیت جامع
محمد وکیلی سهرفروزانی1، سعید شریفی*
استادیار، گروه مدیریت، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران.
چکیده:   (910 مشاهده)
مقدمه: مدیریت کیفیت جامع رویکردی است که بر مبنای آن، مدیریت سازمان با مشارکت تمامی کارکنان و برای رضایت متقاضیان به بهبود دائمی فرایندها می‌پردازد، ولی محققان قبل از پیاده‌سازی این امر مهم، امکان‌سنجی، ارزیابی و تجزیه و تحلیل پتانسیل استقرار آن را بر اساس تحقیق و مطالعه پیشنهاد می‌کنند.
روش: این پژوهش از نوع کاربردی است و با هدف بررسی میزان آمادگی جمعیت هلال‌احمر استان اصفهان برای استقرار مدیریت کیفیت جامع با بهره‌گیری از اطلاعات مدیران و کارکنان با طراحی و توزیع پرسشنامه انجام شده است. پس از جمع‌آوری پرسشنامه‌ها، اطلاعات کسب شده در نرم‌افزار SPSS نسخۀ 25 تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: برای پرداختن به موضوع، از 6 متغیر سیستمی همچون مشارکت گروهی و تیم‌محوری، آموزشی، مسئولیت‌پذیری و خدمت‌رسانی، مدیریتی و عوامل فیزیکی، ساختاری و قانونی  استفاده شد که پس از تجزیه و تحلیل داده‌ها میزان آمادگی جمعیت هلال‌احمر استان اصفهان در هر یک از متغییرهای پژوهش پایین تر از سطح متوسط برآورد گردید.
نتیجه‌گیری: جمعیت هلال‌احمراستان اصفهان برای استقرار مدیریت کیفیت جامع آمادگی لازم را ندارد. به منظور پیاده‌سازی مدیریت کیفیت جامع بهتر است اولویت توجه به عوامل ساختاری، فیزیکی، قانونی و فنّی و همچنین کیفیت خدمات ارائه شده باشد.
 
واژه‌های کلیدی: سیستم مدیریت کیفیت جامع، جمعیت هلال‌احمر، استان اصفهان
متن کامل [PDF 351 kb]   (136 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 3 - ( 5-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها