:: دوره 9، شماره 3 - ( 5-1397 ) ::
جلد 9 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان آمادگی جمعیت هلال احمراستان اصفهان برای استقرار مدیریت کیفیت جامع
محمد وکیلی سهرفروزانی1، سعید شریفی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان
چکیده:   (198 مشاهده)
مقدمه: مدیریت کیفیت جامع رویکردی است که بر مبنای آن، مدیریت سازمان با مشارکت تمامی کارکنان، به بهبود دائمی فرایندها و در جهت رضایت متقاضیان می پردازد، لکن محققان قبل از پیاده سازی این امر مهم، امکان سنجی، ارزیابی و تجزیه و تحلیل پتانسیل استقرار آن را بر اساس تحقیقات و مطالعات پایه ریزی شده، پیشنهاد می کنند.
روش: این پژوهش از نوع تحقیقات کاربردی است و با هدف بررسی میزان آمادگی جمعیت هلال احمر استان اصفهان برای استقرار مدیریت کیفیت جامع، با بهره گیری از اطلاعات مدیران و کارکنان به وسیله طراحی و توزیع پرسشنامه انجام شده است.پس از جمع آوری پرسشنامه ها، اطلاعات کسب شده در نرم افزار SPSS 25 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: جهت پرداختن به موضوع پژوهش، از 6 متغییر سیستمی، مشارکت گروهی و تیم محوری، آموزشی، مسئولیت پذیری و خدمت رسانی، مدیریتی و عوامل فیزیکی استفاده شد که پس از تجزیه و تحلیل داده ها میزان آمادگی جمعیت هلال احمر استان اصفهان در هر یک از متغییرهای پژوهش پایین تر از سطح متوسط برآورد گردید.
نتیجه گیری: از جمع بندی نتایج حاصل می توان نتیجه گرفت که بزرگ بودن و پیچدگی سازمان می تواند در اجرای موفق این سیستم موثر باشد، بطوری که اجرای آن در سازمانهای کوچکی مانند تدارکات پزشکی موفق تر از سازمانهای بزرگی چون جمعیت هلال احمر می باشد و نیاز به تعمق و آماده سازی بیشتری دارد.
 
واژه‌های کلیدی: سیستم مدیریت کیفیت جامع، جمعیت هلال احمر، استان اصفهان
متن کامل [PDF 753 kb]   (50 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printدوره 9، شماره 3 - ( 5-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها