[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما :: English ::
:: دوره 10، شماره 2 - ( "تاریخ انتشار 98/1/21" 1397 ) ::
جلد 10 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر رهبری آزاد منشانه برمدیریت بحران با تاکید بر آموزش وبهسازی کارکنان (مطالعه موردی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی)
پرشنگ خلکانی*، کمال آفانی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد
چکیده:   (210 مشاهده)
در این پژوهش بررسی تاثیر رهبری آزاد منشانه برمدیریت بحران باتاکید بر آموزش وبهسازی کارکنان با مطالعه موردی کارکنان شعب جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی مورد بررسی قرار گرفت. پژوهش پیش روی از نوع پژوهش‌های توصیفی-کاربردی است، جامعه آماری مورد بررسی در این تحقیق کلیه شعب جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی به تعداد 262 نفر بودند که از این تعداد 159 نفر بر طبق فرمول کوکران به عنوان نمونه تحقیق انتخاب شدند. در مرحله بعد به منظور جمع آوری اطلاعات از دو پرسشنامه محقق ساخته رهبری آزادمنشانه و آموزش و بهسازی کارکنان استفاده گردیده و برای تعیین روایی و اعتبار پرسشنامه از روایی سازه ای و ضریب آلفای کرونباخ استفاده گردید.جهت تجزیه اطلاعات، بنا به ضرورت از شیوه‌های آمار توصیفی از قبیل فراوانی، فراوانی تجمعی و نسبی و میانگین، استفاده شد. همچنین در بخش آمار استنباطی از روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی آزمون تحلیل واریانس چند متغیره مانوا و ضریب همبستگی رگرسیون گام به گام استفاده گردید. رهبری آزادمنشانه، یک رویکرد از رهبری است که تلاش می‌کند تا با ظهور همزمان، رشد تخصصی کارکنان وبهبود کاری را افزایش داده و به توسعه سازمان از طریق ترکیب گروههای کاری و اجتماعی، مشارکت و تصمیم گیری و رفتار اخلاقی و دلسوزانه کمک کند. به عبارت دیگر رهبری آزادمنشانه، رهبری است که رهبر، توانایی و قدرت راهنمایی یک فرد یا افراد بیشتری را در جهت نیل به اهداف سازمانی داشته باشد به عبارت دیگر رهبری آزادمنشانه فرایند تاثیر گذاری بر فعالیتهای فردیاگروه دراقدام به سوی هدف در موقعیتی مطمن معین است. یکی ازمؤلفه‌های این نوع رهبری، آموزش و بهسازی است. آموزش روی تعالی تمرکز دارد، با دانش، مهارتها و نگرش‌هایی که افراد بدان نیاز دارند تا شغل فعلی خود را به شیوه معمول و با سطح مسئولیتهای موجود انجام دهند،ارتباط دارد بنابراین به گفته برناردین آموزش هرگونه کوششی است جهت بهبود عملکرد فرد در شغل فعلی او و این به معنای تغییر دانش و مهارت­ها، نگرش­ها و رفتارهای خاص فرد می‌باشد.  تواناسازی،فرایند قدرت بخشیدن به افراد است. در این فرایند به افراد کمک می‌شود تا حس اعتماد به نفس خویش را بهبود بخشند و بر احساس ناتوانی و درماندگی غلبه کنند و این به معنای بسیج انگیزه‌های درونی افراد است. تواناسازی، تشویق افراد به مشارکت بیشتر در اتخاذ تصمیم‌هایی می‌باشد که بر فعالیت‌های آنان تأثیر گذار است. از این طریق فرصت‌هایی فراهم می‌شود که ایده‌های خود را ارائه و اجرا کنند. تواناسازی به این معنی است که افراد را به طور ساده تشویق کنیم تا نقش فعال تری در کار خود ایفا نمایند و تا آنجا پیش روند که مسؤلیت بهبود فعالیت خود را به عهده گیرند و بدون مراجعه به مسؤلان بالاتربتوانند تصمیماتی کلیدی اتخاذ نمایند. بر این اساس امروزه بهسازی یک مفهوم جدید مدیریتی است که ناگزیر از تغییر و تحول شتابان و رقابت روز افزون مطرح شده است. توانمند سازی یکی از اقداماتی است که برای بهبود و اصلاح سا زمانها انجام می گیرد و در وهله اول توانمند نیروی انسانی که این نیز به نوبه خود توانمندی سازمانی را موجب می شود، نوآفرینی سازمانها و گرایش آنان به سو ی شرکتی شدن و تمرکز زدایی به علت عدم انعطاف پذیری در ساختار‌های سنتی، جنبشی ایجاد کرده است که به نقش کارمند و نیاز به توانمندی آنان به عنوان مرکز ثقل هر گونه تلاش برای حذف دیوان سالاری و بهبود خدمات به مشتری مورد تأیید جدی قرار گرفته است.
بنابر مطالب فوق می‌توان گفت که امروزه یکی از موضوعات مهم برای سازمان‌ها،برنامه ریزی برای افزایش بهره‌وری و یا به بیان صریح تر بالا رفتن کارایی و اثربخشی در سازمان‌ها می‌باشد، چرا که بهره‌وری همواره یکی از راهبردهای بنیادی برای تضمین بقا و رشد سازمانها به شمار می رود که در این راستا آموزش و بهسازی کارکنان از اهمیت اساسی برخوردار است. علی هذا در این راستا نوشتار حاضر به بحث و بررسی تاثیر رهبری آزادمنشانه بر مدیریت بحران با تأکید بر آموزش و بهسازی کارکنان می‌پردازد. با توجه به مطالب فوق می‌توان گفت که هر سازمان نیازمند یک سبک رهبری خاص است و بی شک مدیران هم می دانند که موفقیت آنان به نیروی انسانی موجود در سازمان‌ها بستگی دارد و این اندیشه در آنان موجب شده است تا به دنبال سبک مناسب در اداره امور سازمان‌ها باشند؛ به عبارت دیگر یکی از عوامل مؤثر در افزایش اثربخشی کارآیی و در نهایت بهر ه وری یک سازمان، سبک رهبری مدیران آن سازمان است و اساساً نیاز به مدیریت در همه زمینه‌های اجتماعی امری لازم و ضروری است. منابع انسانی و مادی عظیم بدون هدایت و رهبری لایق، بزودی رو به نابودی می‌رود. در واقع سبک مدیریت مناسب، یک عامل تسهیل کننده و برانگیزنده کارکنان است که به طور مستقیم و غیرمستقیم بر رفتار آنان تأثیر می گذارد. اعمال یک نگرش ویژه و سبک مدیریت خاص و ثابت در سازمان به خصوص در سازمان‌های امدادی نمی تواند ضامن رشد و پیشرفت سازمان گردد. مطالعاتی از این قبیل حاکی از آن است که بررسی سبکهای رهبری مدیران سازمان‌ها، به افزایش آگاهی و دانش آنان نسبت به سبک‌های مختلف رهبری کمک می کند و همچنین توانمندی آنان ر ا در اعمال مداخلات و تصمیم گیری‌های صحیح ارتقا می دهد. مدیر به عنوان نماینده رسمی سازمان برای ایجاد هماهنگی و افزایش بهره وری در رأس سازمان قرار دارد. موفقیت سازمان در تحقق اهداف در گرو چگونگی اعمال مدیریت و سبک‌های مؤثر رهبری مدیر است و در این میان مدیریت آزادمنشانه و آزادی اختیار به کارکنان از دشوارترین وحساس ترین نوع مدیریت در سازمان‌های عمومی و دولتی است. نتایج رگرسیونی تحقیق حاکی از آن بود که روابط بین متغیرهای: تفکر سیستمی، دستیابی به اهداف، کمک به افراد و تیم‌ها، نمونه ای برای دیگران ، آزادی بخشیدن، تشویق و حمایت‌ها، روابط بر پایه اعتماد و مدیریت بحران با آموزش و بهسازی کارکنان معنی دار می‌باشد. به عبارت دیگر در بین مؤلفه‌های رهبری آزاد منشانه، آزادی بخشیدن بیشترین تأثیر را بر مدیریت بحران با تأکید بر آموزش و بهسازی کارکنان دارد و در ادامه مؤلفه‌های نمونه ای برای دیگران، دستیابی به اهداف، روابط بر پایه اعتماد و کمک به افراد و تیم‌ها به ترتیب دارای بیشترین مقدار Betaو بیشترین تأثیر را بر مدیریت بحران دارا هستند.
واژه‌های کلیدی: "، رهبری آزادمنشانه"، "، مدیریت بحران"، "، آموزش و بهسازی"
متن کامل [PDF 902 kb]   (64 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پژوهشی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Investigating the Impact of Free Leadership on Crisis Management with Emphasis on Education and Development Staff (Case Study of Red Crescent Society of West Azarbaijan Province). 3. 2018; 10 (2)
URL: http://jorar.ir/article-1-471-fa.html

خلکانی پرشنگ، آفانی کمال. بررسی تاثیر رهبری آزاد منشانه برمدیریت بحران با تاکید بر آموزش وبهسازی کارکنان (مطالعه موردی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی). فصلنامه علمی پژوهشی امدادونجات. 1397; 10 (2)

URL: http://jorar.ir/article-1-471-fa.htmlدوره 10، شماره 2 - ( "تاریخ انتشار 98/1/21" 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی پژوهشی امداد و نجات Quarterly Scientific Journal of Rescue and Relief
Persian site map - English site map - Created in 0.08 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3877