دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1393 )                   جلد 6 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mousavi G, Delkhosh M, Ardalan A, Sohrabizadeh S. Disability Situation in Disaster Management in Iran (A literature review). jorar. 2014; 6 (3)
URL: http://jorar.ir/article-1-196-fa.html
موسوی قاسم، دلخوش مرجان، اردلان علی، سهرابی زاده ساناز. تبیین جایگاه معلولان در مدیریت بلایای ایران (مطالعه مروری. فصلنامه علمی پژوهشی امداد و نجات. 1393; 6 (3)

URL: http://jorar.ir/article-1-196-fa.html


چکیده:   (2826 مشاهده)

مقدمه: توجه کافی به معلولان در همه مراحل
مدیریت بلایا اهمیت بسیار دارد، زیرا علاوه بر
کاهش آسیب¬ به آنها موجب می‌شود تا از بروز بسیاری از پیامدهای سوء و غیرقابل جبران بلایا به این گروه جلوگیری شود. تجربیات گذشته حاکی از این است که در برنامه¬های مدیریت بحران کشور به نیازهای خاص معلولان توجه کافی نشده است. پژوهش حاضر با هدف جمع‌آوری و مرور مطالعات مربوط به معلولیت در بلایا که توسط پژوهشگران ایرانی در بانک¬های اطلاعاتی داخلی انجام شده است، ضمن تشریح ویژگی¬های مستندات موجود، جایگاه معلولان در مطالعات و پژوهش¬های بلایا را در کشور تبیین می‌کند.
روش: در مهر 1392، شش بانک اطلاعاتی شامل پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، پایگاه جستجوی پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی کشور، بانک اطلاعات مقالات علوم پزشکی، بانک اطلاعات نشریات کشور، بانک اطلاعات توانبخشی ایران و Med Libبا استفاده از کلیدواژه¬های معلولیت، معلولان، معلول، بلایا، مخاطرات، حوادث، بحران، زلزله، ناتوانی، ناتوان، افراد ناتوان، جانباز، بدون محدودیت زمانی جستجو شدند. 13624 سند در جستجوی اولیه استخراج شد که در نهایت، پس از غربال‌گری و بر اساس معیارهای ورود و خروج، 10 مطالعه شامل مقالات و پایان‌نامه¬ انتخاب و بررسی شد.
یافته¬ها: مقالات وارد شده به بررسی نهایی، به سه گروه تقسیم شدند: 1) بررسی معلولیت قبل از رخداد بلایا (2 مقاله)، 2) مطالعه ناتوانی پس از رخداد بلایا (4 مقاله) و 3) مطالعات مدیریت بلایا شامل مراحل قبل و پس از رخداد بلایا (یک مقاله). پایان‌نامه¬ها که مربوط به دو دانشگاه علوم پزشکی کشور (کرمان و علوم بهزیستی و توانبخشی) بودند در دو گروه اول (یک پایان‌نامه) و دوم (دو پایان‌نامه) قرار گرفتند.
نتیجه‌گیری: جمع‌آوری و بررسی شواهد علمی و دانشگاهی موجود در مورد معلولان و بلایا، ناکافی بودن منابع و مستندات علمی را آشکار ساخت و ضرورت بررسی نیازها و چالش¬های مرتبط با تمامی انواع معلولیت را با تمرکز بر کاهش آسیب و آمادگی مقابله معلولان با انواع بلایای طبیعی و انسان ساخت متذکر گرداند و اهمیت آن را برای متصدیان امر خاطرنشان کرد.

واژه‌های کلیدی: معلولیت، بلایا، ایران.
متن کامل [PDF 346 kb]   (1354 دریافت)    
گزارش کوتاه یا نامه ها : پژوهشي | موضوع مقاله: حمایت روانی در سوانح

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایگاه عمومی نشریات یکتاوب می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | http://www.journalsystem.ir/demo5

Designed & Developed by : Yektaweb